Кметове

Дата на публикуване: 08.01.2021
Последна актуализация: 18.04.2021

Кметовете на община Търговище

1878 - 2015 година

 

Христо Самсаров

1. Христо Самсаров
(Христо Ненчев Самсаров)

Роден през 1842 г. в гр. Сливен, починал през 1895 г. в гр. Пещера. Председател на Градския съвет през 1878  -  март 1880, кмет от 22 април 1885 до януари 1887 г. Учител, преводач от гръцки и френски, администратор.

Марко Георгиев

2. Марко Георгиев
(Марко Хадживълчев Георгиев)

Роден през 1848 г. в Търговище, починал - неизв.). Изпълнява кметската длъжност през 1878, 1882 и кмет от 14 януари 1889 до 16 март 1899 г. Адвокат и търговец.

3. Дечо Георгиев

Изпълнява кметската длъжност през 1878 г.

4. Хаджи Юрдан Славов

Кмет от 15 март до 18 октомври 1880 г. Търговец.

Неделчо Мумджиев

5. Неделчо Мумджиев
(Неделчо Николов Мумджиев)

Роден в Търново, починал на 26 авг. 1888 г. в Търговище). Кмет от 18 октомври 1880 до 17 март 1881 г. Търговец. 

6. Георги Караджов

6. Георги Караджов
(Георги Радев Караджов)

Роден през 1852 г. в Търговище, починал  – неизв. Кмет от 17 март 1881 до март 1885 г. и от  13 април 1901 до 30 септември 1902 г.  Адвокат.

Титю Титков

7. Титю Титков
(Титко Радушев Титков)

Роден на 20 февруари 1846 г. в Търговище, починал на 17 февруари 1920 г. в Търговище. Кмет от 3 януари до 4 октомври 1887 г., председател на Общинската тричленна комисия през юли и август 1904 г. Търговец.

8. Хаджи Михал Хаджирусев
(Хаджи Михал Хаджирусев Хаджирадев)

Роден през 1837 г. в Търговище, починал на 11 ян. 1921 г. в Търговище. Кмет от 14 ноември 1887 до 7 март 1888 г. Търговец.

Анастас Драгнев

9. Анастас Драгнев
(Анастас Драгнев Куюмджиев)

Кмет от 7 март 1888 до 2 януари 1889 г. Търговец.

Михал Калев

10. Михал Калев

Роден на 12 дек. 1863 г. в Търговище, починал  – неизв. Председател на Общинската тричленна комисия от 16 март до 18 юли 1899 г., кмет от 19 юли 1899 до 2 февруари 1901 г. Търговец.

Тодор Шишманов

11. Тодор Шишманов
(Тодор Неделчев Шишманов)

Роден на 5 февр. 1857 г. в Търговище, починал на 21 февр. 1927 г. в Търговище. Председател на Общинската тричленна комисия от 3 февруари до 9 април 1901 г. Търговец.

Васил Касабов

12. Васил Касабов
(Васил Иванов Касабов)

Роден през 1866 г. в Търговище, починал през 1949 г. в София.  Кмет от 1 октомври 1902  до 21 юни 1904 и от август 1908 до май 1909 г. Търговец и индустриалец.

Цветан Крачунов

13. Цветан Крачунов
(Цветан Георгиев Крачунов)

Роден на 1 май 1866 г. в Плевен, починал на 7 март 1932 г. в Търговище. Председател на Общинската тричленна комисия през юни и юли 1904, кмет от  29 юли 1924 до 20 юли 1925 г. Търговец и лихвар.

Бандю Димитров

14. Бандю Димитров
(Бандю Димитров Славов)

Кмет от 18 август 1904 до февруари 1908 г. Търговец. 

Пеню Стоянов

15. Пеню Стоянов
(Пеню Стоянов Николов - Дядо Пеню)

Роден на 21 ян.1855 г. във Велико Търново, починал на 11 авг.1933 г. в Търговище. Кмет от юни 1909 до април 1912 г. Кръчмар и обущар.

16. Георги Василев
(Георги Василев Тенев)

Роден на 12 февруари в Търговище, починал на 31 октомври 1931 г. Кмет от 10 април 1912 до 30 октомври 1914 г. 

Никола Бояджиев

17. Никола Бояджиев
(Никола Тодоров Бояджиев)

Роден на 12 април 1869 г. в с. Янурен, Беломорска  Тракия, починал на 22 юли 1920 г. в Търговище. Кмет от 30 октомври 1914 до 15 юни 1918 г. Търговец.

Недю Колев

18. Недю Колев
(Недю Колев Недев)

Роден на 8 май 1872 г. в Търговище, починал на 31 ян. 1963 г. в Търговище. Председател на Общинската тричленна комисия от 16 юни до 29 юли 1918 г. Търговец.

Радослав Фурнаджиев

19. Радослав Фурнаджиев
(Радослав Иванов Фурнаджиев)

Роден на 16 ноември 1875 г. в Търговище, починал на 1 март 1947 г. в Търговище. Председател на Общинската тричленна комисия от 29 юли 1918 до 29 юли 1919 г. Книжар.

20. Инж. Юрдан Стайчев
(Инж. Юрдан Димитров Стайчев)

Роден на 6 август 1872 г. в Търговище, починал на 31 юли 1939 г. в Търговище. Председател на Общинската тричленна комисия от 30 юли 1919 до март 1920 г. Строителен инженер.

Радуш Иванов

21. Радуш Иванов
(Радуш Тодоров Иванов)

Роден 1 ноем. 1867 г. в  Шумен, починал на 11 май 1929 г. в Търговище. Кмет от  28 април 1920 до 17 април 1923 г. Чиновник и просбописец.

Господин Христов

22. Господин Христов
(Господин Христов Господинов)

Роден на 1 август 1883 г. в с. Дъскот, Великотърновско, починал на 24 февр. 1949 г. в Търговище. Кмет от 23 април до 12 юни 1923 г. Земеделец.

Неделчо Куюмджиев

23. Неделчо Куюмджиев
(Неделчо Хаджистефанов Куюмджиев)

Роден на 14 юли 1881 г. в Търговище, починал на 4 декември 1969 г. в София. Председател на Общинската тричленна комисия от 13 юни 1923 до 19 март 1924 г. Доктор по право и адвокат.

Георги Касъров

24. Георги Касъров
(Георги Добрев Касъров)

Роден  на 17 февр. 1870 г. в гр. Цариград, починал на 15 декември 1949 г. в Търговище. Председател на Общинската тричленна комисия от 5 април до 28 юли 1924 г. Кадрови офицер - запасен полковник.

Руси Панайотов

25. Руси Панайотов
(Руси Панайотов Русев)

Роден на 24 февр. 1880 в Търговище, починал на 12 май 1962 г. в Търговище. Председател на Общинската тричленна комисия от 20 юли до 1 ноември 1925 г., кмет от 2 ноем. 1925 до 25 декември 1930 г. Учител.

Илия Попниколов

26. Илия Попниколов
(Илия Попниколов Константинов)

Роден на16 окт. 1892 г. в гр. Златица, Пирдопско, починал на 11 ноем. 1976 г. в гр. Тетевен. Председател на Общинската тричленна комисия от 25 декември 1930 до 4 май 1931 г., кмет от 5 май до 27 май 1931 г. Търговец.

Илия Попниколов

27. Владимир Стоименов
(Владимир Стоименов Стоянов)

Роден на 29 ян. 1893 г. в с. Злогош, Кюстендилско, починал  на 20 ноем. 1956 г. в Търговище. Председател на Общинската тричленна комисия от  28 май до 17 юли 1931 г. Икономист.

Иван Абаджимаринов

28. Иван Абаджимаринов
(Иван Абаджимаринов Христов)

Роден на 16 юни 1877 г. в Търговище, починал на 27 ноември 1948 г. в Търговище.  Председател на Общинската тричленна комисия от 27 юли  до 16 дек. 1931 г., кмет от 17 дек. 1931 до 9 януари 1934 г. Търговец и мелничар.

Васил Бояджиев

29. Васил Бояджиев
(Васил Тодоров Бояджиев)

Роден на 20 октомври 1881 г. в с. Янюрен, Беломорска Тракия, починал на 30 юли 1963 г. в Търговище. Кмет от 10 януари до 24 април 1934 г. Търговец.

Панайот Титков

30. Панайот Титков
(Панайот Василев Титков)

Роден на 10 август 1885 г. в Търговище, починал на 9 май 1974 г. в Търговище. Председател на Общинската тричленна комисия от 24 април до 23 май 1934 г. Търговец.

Илия Бандев

31. Илия Бандев
(Илия Бандев Димитров)

Роден на 27 март 1888 г. в Търговище, починал на 14 ноември 1947 г. в Търговище. Кмет от 24 май до 19 октомври 1934 г. Търговец.

32. Стоян Изворски
(Стоян Христов Изворски)

Роден на 6 октомври 1894 г. в София, починал  – неизв. Кмет от 20 октомври 1934 до 30 август 1935 г. Адвокат.

Руси Дюлгеров

33. Руси Дюлгеров
(Руси Тодоров Дюлгеров)

Роден на 23 октомври 1888 г. в Търговище, починал на  1 авг. 1949 г. в Пазарджик. Кмет от 1 септември 1935 до 20 октомври 1939 г. Адвокат.

Иван Илиев

34. Иван Илиев
(Иван Илиев Стоянов)

Роден на 8 юли 1899 г. в Търговище, починал на 11 април 1962 г. в Търговище. Кмет от 21 октомври 1939 до 30 юли 1942 г. Адвокат.

Иван Свинаров

35. Иван Свинаров
(Иван Аврамов Свинаров)

Роден на 31 авг. 1898 г. в Търговище, починал на 24 ноем. 1982 г. в Търговище. Кмет от  1 август 1942 до 12 септември 1944 г. Адвокат.

Гено Тодоров

36. Гено Тодоров
(Гено Тодоров Иванов)

Роден на 4 ноем. 1890 г. в Търговище, починал на 24 юли 1970 г. в Търговище. Кмет от 16 септември 1944 до 7 март 1948 г., председател на Временната общинска управа от 8 март 1948 до 15 май 1949 г., председател на Общинската управа от 16 май 1949 до 31 юли 1950 г. Учител и училищен инспектор.

Димитър Попзлатанов

37. Димитър Попзлатанов
(Димитър Попзлатанов Караатанасов)

Роден на 21 октомври 1897 г. в с. Бобища, Костурско, починал на 28 март 1979 г. в Търговище. Председател на общинска управа от 1 август 1950 до дек. 1951 г., председател на Изпълнителния комитет от ян. 1952 до 15 дек. 1958 г., председател на временния изпълнителен комитет от 16 дек. 1958 г. до 15 април 1959 г. Предприемач.

Кирил Лазаров

38. Кирил Лазаров
(Кирил Лазаров Гиргинов)

Роден на 20 март 1908 г. в с. Косово, Кюстендилско, починал на 8 октомри 1995 г. в Търговище. Председател на Изпълнителния комитет от 16 април до 31 август 1959 г. Политически и обществен деец.

Кольо Гяуров

39. Кольо Гяуров
(Кольо Тодоров Гяуров)

Роден на 15 ноември 1924 г. в с. Алваново, починал на 4 дек. 1971 г. в София.  Председател на Изпълнителния комитет от 1 септември 1959 до 15 юли 1963 г. Политически деец.

Тодор Ненов

40. Тодор Ненов
(Тодор Ненов Колев)

Роден на 11 октомври 1920 г. в кв. Бряг, Търговищко, починал на 24 октомври 1990 г. в Търговище Председател на Изпълнителния комитет от 16 юли 1963 до 3 март 1966 г. Стопански ръководител.

Димитър Сербезов

41. Димитър Сербезов
(Димитър Петров Сербезов)

Роден на 14 авг. 1922 г. в с. Александрово, починал на 1 дек. 1992 г. в Търговище. Председател на Изпълнителния комитет от 6 март 1966 до 3 юли 1971 г. Стопански ръководител

Иван Русев

42. Иван Русев
(Иван Русев Станков)

Роден на 5 юни 1926 г. в с. Ловец, Търговищко, починал на 13 февруари 1995 г. в Търговище. Председател на Изпълнителния комитет от 4 юли 1971 до 1 август 1975 г. Стопански ръководител

Съби Чанков

43. Съби Чанков
(Съби Чанков Събев)

Роден на 5 дек. 1939 г. в с. Буховци, Търговищко. Председател на Изпълнителния комитет от 4 септември 1975 до 28 февруари 1979 г. Доктор по икономика, строителен инженер и политически деец.

Асен Христов

44. Асен Христов
(Асен Димитров Христов)

Роден на 4 октомври 1933 г. в Търговище, починал на 12 май 1996 г. в Търговище. Председател на Изпълнителния комитет от 4 април 1979 до 11 юни 1981 г. Икономист и стопански ръководител.

Стефан Стефанов

45. Стефан Стефанов
(Стефан Желев Стефанов)

Роден на 8 април 1940 г. в с. Алваново, Търговищко. Председател на Изпълнителния комитет от 12 юни 1981 до 11 февруари 1986 г. Просветен и политически деец.

Христо Грозданов

46. Христо Грозданов
(Христо Ников Грозданов)

Роден на 12 февр. 1932 г. в с. Лисия, Благоевградско. Председател на Изпълнителния комитет от 12 февруари 1986 до 24 декември 1987 г. Стопански ръководител.

Иван Василев

47. Иван Василев
(Иван Василев Иванов)

Роден на 27 май 1943 г. в с. Макариополско. Председател на Изпълнителния комитет от 7 март 1988 до 29 октомври 1990 г. Доктор по икономика, атомен физик и стопански ръководител.

Петър Карагеоргиев

48. Петър Карагеоргиев
(Петър Иванов Карагеоргиев).

Роден на 19 окт. 1942 г. в Виданово, Търговищко. Председател на Временния изпълнителен комитет от 29 октомври 1990 до 28 октомври 1991 г., кмет от 29 октомври 1991 г. до 2 ноември 1999 г. Електроинженер, административен и стопански ръководител.

д-р Красимир Мирев 

49. д-р Красимир Мирев 


Роден на 15 юли 1949 г. в град Търговище. Завършва висше образование в Медицинския университет във Варна, с първа специалност „Хирургия“, втора специалност „Социална медицина и здравеопазване“ в Москва. С курсове по „Мениджмънт“, „Местно управление“ и „Децентрализация“ в щатите Флорида, Северна Каролина (САЩ) и Дания. Хирург, заместник главен лекар в ОРБ – Търговище.
Директор на ОРБ – Търговище през периода 1996-99 г. Народен представител в 7-ото Велико народно събрание. Председател /2004-2008 г./ и заместник-председател на УС на НСОРБ. Член на Бюрото на Комитета на регионите към ЕС. Кмет на община Търговище от 23 октомври 1999 г. до 10 ноември 2015 г.